Ekran dotykowy

-- Współcześnie, trudno wyobrazić sobie świat bez technologii, która jest obecna w każdej sferze życia. Bez wątpienia jest to również element, którego głównym celem jest ułatwienie funkcjonowania człowieka. Owocem tak prężnie rozwijającej się branży, który na dobre zadomowił się we współczesnym świecie jest ekran dotykowy. Spotykany jest niemal wszędzie, bowiem jego zastosowanie nie ogranicza się jedynie do wyposażenia nowoczesnych telefonów komórkowych, tabletów czy też komputerów, ekrany dotykowe spotykane są również na ulicach, a więc w bankomatach czy też w środkach komunikacji miejskiej.

Rozkwit popularności tego wynalazku nastąpił wraz z prezentacją jednych z pierwszych telefonów komórkowych z panelem dotykowym, co przypada na rok 2007, po tym roku nastąpił wysyp telefonów w których zastosowano właśnie ten sposób sterowania, cieszący się nie gasnącą popularnością po dziś dzień. Niemniej jednak, nie każdy użytkownik smartfona wie, że historia ekranów dotykowych sięga zdecydowanie dalej. Warto również wspomnieć, że po raz pierwszy taką innowację w telefonie zastosowano już piętnaście lat wcześniej. Chodzi tu o telefon, a właściwie słuchawkę o nazwie Simon, w którym po raz pierwszy zastosowano monochromatyczny ekran dotykowy. Co prawda, telefon nie posiadał tak dużej ilości aplikacji, jak współczesne smartfony. Jednak Simon wyposażony był w kalkulator, kalendarz, co ciekawe umożliwiał wysyłanie e-mail'i, co na początku lat 90-tych uchodziło za szczyt możliwości technologicznych. Wracając do początku, za wynalazcę ekranu dotykowego uchodzi wykładowca Uniwersytetu Kentucky, Sam Hurst. Naukowiec, opracował wynalazek nazwany Sensorem dotykowym z ang. Touch Sensor, opatentowany zaś pod nazwą "Elograph". Początkowo jednak, ekrany dotykowe nie posiadały przezroczystej formy, ta pojawiła się kilka lat później. Produkcją pierwszych ekranów dotykowych zajęła się założona przez Sama Hurst'a firma "Elographics". Produkowane w latach 70-tych panele, nijak nie można porównać do tych współczesnych, które zyskały tak ogromną popularność. Wtedy, nie potrafiono znaleźć dla nich praktycznego zastosowania. Przełom nastąpił dopiero w 1977 roku, kiedy to założyciel marki "Elographics" opracował i opatentował innowacyjną technologię, "five-wire resistive", która jest najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w dzisiejszych ekranach dotykowych.

W tym samym czasie, nad technologią tego typu pracował również duński inżynier Bent Stumpe. Efektem pracy okazał się być panel kontrolny dla znajdującego się w CERN akceleratora SPS, który niestety jest raczej luźno powiązany z definicją "ekranu". W całej historii ekranów dotykowym, istotny jest motyw jego pierwszego, praktycznego sposobu zastosowania. Tu, znamienne są znowu lata 70. ubiegłego wieku. Wtedy, po raz pierwszy zastosowano panel dotykowy w uniwersyteckim projekcie PLATO IV, który miał na celu ułatwić pracę studentom w obsłudze uczelnianego systemu komputerowego. Ponownie, zastosowano je w 1979 roku w syntetyzatorach Fairlight.

20 sierpnia 2015

Tomek

Organizacja konferencji (technicznie: instalacja infokiosków, itable, ścian interaktywnych i innych)