Jak działa ekran dotykowy

Jako ekrany dotykowe można określić ekran, który reaguje na dotyk i działanie będzie zależeć od tego jaka technologia została wykorzystana do ich przygotowania. Użycie klawiatury czy muszki to sposób sterowania urządzeniami, który jest wykorzystywany od wielu lat. Obecnie jednak stawia się na nowoczesne urządzenia i rozwiązania. Dlatego coraz więcej sprzętów zostaje obecnie wyposażonych w systemy, które ogólnie określa się jako ekrany dotykowe.

Możecie dowiedzieć się krótko jak działają takie ekrany i dlaczego będą one reagować na dotyk. Rozpoznawanie dotyku nie ma znaczenia na jaką technologię się zdecydowaliśmy, zawsze będzie bardzo ważne określenie miejsca, w którym nastąpiło dotknięcie ekranu. Następnie taka informacja musi być przesłana do jednostki sterującej, która będzie ją porównać z danymi i w ten sposób określa uruchomienie konkretnej funkcji w danym urządzeniu. Na rynku mamy również wiele takich ekranów, które pozwalają obsługiwać jednocześnie nawet kilka dotknięć na ekranie. Podstawowe technologie budowy i zasady działania Przy realizowaniu takich ekranów stosuje się zasadniczo dwie formy technologiczne: zmiana oporu oraz zmiana pojemności. Ekran rezystancyjny to rozwiązanie, w którym wykorzystywane będzie zmienianie się oporu elektrycznego. Tutaj działanie opiera się na zwarciu warstw przewodzących, które są położone blisko siebie. Powstaje na skutek takiego zwarcia napięcie i będzie ono dokładnie pokazywać, w którym miejscu doszło do dotknięcia. Następnie tak uzyskany sygnał jest wysłany do sterownika. Ekran pojemnościowy będzie wykorzystywał zmianę pojemności elektrycznej, która następuje po dotknięciu. Jest to ekran, który wykonuje się ze szkła i pojawiają się na nim czujniki, które sprawdzają jaka jest zmiana pojemności elektrycznej, gdy taki ekran został dotknięty. Dalej taka informacja przekazana jest do sterownika. Inne rodzaje stosowanych technologii budowy ekranów Niekiedy stosuje się również ekran, który jest budowany z samego szkła i na brzegach mamy przetworniki, które będą przetwarzały sygnał, który powstaje w ramach dotknięcia i zaburzenia fali akustyczne. Następuje przekazanie tego elementu na sygnał cyfrowy, który następnie jest przekazany do sterownika i podaje miejsce dotknięcia ekranu. Dotykowy ekran optyczny wykonywany jest ze szkła. Na jego brzegach umieszcza się specjalne diody, które będą wysyłać sygnał w podczerwieni.

Następnie umieszczony jest naprzeciw specjalny czujnik, który reaguje na podczerwień. Gdy zostanie dotknięty ekran to nastąpi blokowanie przesyłu takich promieni i następuje rejestrowanie przez kontroler i potem takie dane przekazywane są w formie sygnału cyfrowego do sterownika takiego urządzenia. Jeszcze innym sprzętem będzie ekran dotykowy, który korzysta z technologii ultradźwiękowej. Tutaj obszar roboczy to ekran, który jest wykonywany ze szkła, a następnie w jego brzegach umieszczone są specjalne przetworniki, które będą odbierać sygnały ultradźwiękowe. Jeśli taki ekran będzie dotknięty to nastąpi zaburzenia fali, które będzie czytane przez kontroler i następnie w ramach sygnału cyfrowego takie zaburzenie dotrze do sterownika urządzenia.

23 lipca 2015

Monika

Sprawy organizacyjne